Niezależnie od rodzaju cery każda kobieta co jakiś czas czuje potrzebę oczyszczenia skóry twarzy z gromadzących się w porach drobnych czopów rogowo – łojowych – zaskórników. To czarne punkciki pojawiające si głównie w okolicy łojotokowej : nos, czoło i broda, które trudno ukryć pod makijażem. Powierzchnia zaskórników jest zwykle ciemna na skutek utleniania się keratyny. Można oczyszczać takżę dekolt i plecy, a nawet ramiona jeśli jest taka potrzeba.
Wiele osób zgłasza się do gabinetu kosmetycznego na oczyszczenie cery nie tylko z zaskórników, ale także z prosaków czy kaszaków. Prosaki to maleńkie, białawe twory zlokalizowane tuż pod naskórkiem. Torbiel taka powstaje najczęściej na skutek nadmiernego rogowacenia wydzieliny zatrzymanej w wyniku zaczopowania ujścia mieszka włosowego. Prosak jest twardy, najczęściej występuje na twarzy obejmując czoło, powieki czy policzki.Podobnie do prosaków wyglądają kaszaki. Występują one w postaci pojedynczych lub mnogich, okrągłych, twardych torbieli , najczęściej w obrębie mieszków włosowych
Zabieg oczyszczania cery rozpoczynany jest od dokładnego demakijażu twarzy. Nastepnie wykonywany jest peeling. W zależności od rodzaju i stanu cery może to być peeling ziarnisty, enzymatyczny lub typu gommage. Po peelingu kosmetolog nakłada na twarz maseczkę (lub krem) o działaniu rozmiękczającym naskórek. Działanie tego preparatu zwiększa zastosowanie urządzenia wytwarzającego parę tzw. vapozon. Strumień pary kierowany jest na twarz. Taki zabieg oprócz tego,że wzmacnia działanie maseczki daje także efekt rozszerzenia porów skóry.
Kolejnym etapem jest manualne uwówanie zaskórniów bądz prosaków. Oczyszczona skóre dezynfekujemy i nakładamy maske łagodzącą oraz sciągającą pory.
Nie powinno poddawać się temu zabiegowi, jeśli cera jest naczynkowa cerę lub występuja na niej ropne wykwity