• Czy zabieg endermologii wywołuje skutki uboczne?

Endermologia to doskonały sposób na wymodelowanie sylwetki, poprawę jakości skóry oraz redukcję cellulitu. Zabieg jest wykonywany przy pomocy głowicy wyposażonej w dwie elektroniczne sterowane rolki. Wytwarza ona podciśnienie. W czasie wykonywania endermologii powstaje fałd skóry. Następnie zostaje on rozmasowany przez rolki poruszające się w różnych kierunkach i z różną prędkością.

W przypadku osób, u których nie ma żadnych przeszkód do przeprowadzenia endermologii, kuracja ta jest bardzo bezpieczna. Zabieg nie grozi więc wystąpieniem skutków ubocznych. Po wykonaniu endermologii, w zależności od wrażliwości skóry i indywidualnych skłonności, mogą jedynie pojawić się drobne siniaki.


  • Czy konieczne jest stosowanie stroju do endermologii?

Odpowiedni strój jest niezbędny do wykonania zabiegu endermologii. Chroni on bowiem skórę przed urazami mechanicznymi, zaciąganiem włosków czy podszczypywaniem. Pełni również funkcję higieniczną, nie narusza naszej intymności oraz ułatwia przesuwanie masażera (dzięki niemu ruchy głowicy są płynniejsze). Poza jednorazową bielizną (lub własną, np. stringi) pod kostiumem nie powinno być nic założone.


  • Czy po zabiegu endermologii mogą powstawać siniaki?

Endermologia nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Zabieg może wywołać delikatne zaczerwienienie skóry, które zazwyczaj ustępuje po kilkudziesięciu minutach od zakończenia masażu. Jest to naturalnym objawem, ponieważ skóra, mięśnie oraz tkanki zyskują lepsze ukrwienie, poprawia się krążenie limfy (co wpływa na pozbycie się zbędnych produktów przemiany materii). Siniaki mogą powstawać u osób z tendencją do ich pojawiania się. Zazwyczaj jednak znikają w ciągu kilku dni po zabiegu. Z czasem skóra przyzwyczaja się do odczuć wywołanych endermologią. Poprawia się jej bariera ochronna oraz odporność na powstawanie siniaków.


  • Jakimi urządzeniami wykonuje się zabieg endermologii?

Technikę endermologii opracował Louis Paul Guitay. Na podstawie własnych doświadczeń, które były związane z rehabilitacją i usuwaniem blizn po wypadku motocyklowym, skonstruował on w połowie lat 80. XX wieku pierwowzór obecnego urządzenia. Doprowadziło to do powstania firmy LPG – producenta powszechnie stosowanych dziś maszyn.

Własnością firmy LPG z Francji są następujące urządzenia: Cellu M6 Endermolab, Cellu M6 Integral, Mobilift M6, Cellu M6 Keymodule [2], Huber Motion Lab, Spineforce, Lipo M6, Lift M6, Wellbox, Endermologie, Lipomassage, Endermolift. Część z tych urządzeń charakteryzuje się kilkoma trybami pracy, które są przeznaczone do terapii kręgosłupa, wzmacniania mięśni głębokich i powierzchniowych oraz do wykonywania masaży na mniejszych partiach ciała, np. na twarzy. Nazwa „endermologia” jest zastrzeżona międzynarodowym patentem i może być używana jedynie w odniesieniu do wyżej wymienionych urządzeń.


  • Czy endermologia usuwa tkankę tłuszczową?

Przy wykonywaniu endermologii wykorzystujemy kilka programów. Każdy z nich charakteryzuje się innym działaniem na skórę oraz tkankę podskórną:
Dzięki roll up wygładzimy cellulit, pobudzimy układ limfatyczny oraz wymodelujemy sylwetkę.
Roll in – działa na złogi tłuszczu oraz pobudza adipocyty (komórki tłuszczowe) w celu uwalniania zbędnego tłuszczu.
Natomiast roll out jest odpowiedzialny za stymulację produkcji kolagenu i elastyny oraz tonizację tkanek skóry.
Zabieg endermologii poprawia metabolizm skóry, dzięki czemu łatwiej jest pozbyć się komórek tłuszczowych, które są oporne na dietę i ćwiczenia. Przed zastosowaniem odpowiedniego programu, warto skonsultować się z naszym kosmetologiem, co pozwoli wybrać najbardziej efektywny tryb pracy urządzenia. Pamiętajmy również, że w czasie trwania zabiegu można zmienić parametry.


  • Czy endermologię mogę wykonywać codziennie?

Zabieg można wykonywać codziennie, jednak bardziej optymalnym rozwiązaniem jest powtarzanie go z częstotliwością 2-3 razy w tygodniu, tak aby między kolejnymi wizytami była przynajmniej jednodniowa przerwa. Wynika to m.in. z uwrażliwienia skóry. Codzienny masaż może zwiększyć uczucie dyskomfortu oraz doprowadzić do „przepracowania” mięśni, czego efektem będą „zakwasy”. Występuje wtedy również większe ryzyko wystąpienia drobnych siniaków. Biorąc pod uwagę fakt, że efektywna seria to około 15-20 powtórzeń, warto robić krótkie przerwy pomiędzy kolejnymi zabiegami. Po zakończeniu kuracji zaleca się wykonanie minimum 1-2 zabiegów przypominających w miesiącu. W utrzymaniu osiągniętych efektów pomoże też wysiłek fizyczny oraz lekkostrawna dieta.


  • Czy mogę wykonywać endermologię, jeśli mam popękane naczynka na nogach?

Urządzenie, którym wykonujemy endermologię, działa na zasadzie masażu połączonego z podciśnieniem. Dodatkowym atutem jest tryb drenażu limfatycznego. W przypadku tego typu zabiegów na ciało, zarówno tendencja do występowania popękanych naczynek krwionośnych, jak i żylaki, stanowią przeciwwskazanie do ich wykonania. Oczywiście w sytuacji, gdy naczynka występują pojedynczo, endermologia może być wykonana (bez żadnych konsekwencji). Wystarczy wtedy pominąć problematyczne okolice, o których należy poinformować kosmetologa przeprowadzającego zabieg.


  • Po kilku zabiegach endermologii zaczęłam odczuwać delikatne „zakwasy”. Czy to normalne?

Podczas endermologii, oprócz skóry, angażowane do pracy są także określone mięśnie, co powoduje ich napinanie i kurczenie się. Po wykonaniu masażu możemy więc odczuwać delikatne „zakwasy”, które nie będą powodowały trudności. Najczęściej znikają one w ciągu 2 dni. Warto pamiętać o tym, że zabieg endermologii sprawdzi się doskonale w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego. Mechaniczny ucisk pod ciśnieniem przyspiesza regenerację mięśni, więzadeł i ścięgien, dlatego z powodzeniem można go wykorzystywać do niwelowania zakwasów powstałych w wyniku trening.


  • Czy endermologia jest przeznaczona również dla mężczyzn?

Endermologia LPG jest wykonywana nie tylko w celu redukcji cellulitu. Dlatego mogą się nią zainteresować również mężczyźni. W szczególności dotyczy to ujędrniania skóry, redukcji obwodów, wymodelowania sylwetki, wzmocnienia tkanki łącznej, stymulowania do szybszego usuwania obocznych produktów przemiany materii i toksyn. Endermologia LPG jest też skuteczna w walce z nowopowstałymi rozstępami oraz pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Dodatkowo, w gabinecie Qclinique można kupić strój do zabiegu w kolorze szarym, dedykowanym dla panów.


  • Jak długo trwa zabieg endermologii?

Jeden zabieg endermologii trwa około 35 minut. W tym czasie masowane jest całe ciało, m.in. okolice ud, brzucha, ramion, pośladków, boczków, bryczesów, łydek, a nawet pleców (w celu rozluźnienia mięśni). Na życzenie klienta kosmetolog wykonujący zabieg może skupić się na konkretnych partiach ciała.

Istnieje także możliwość wykonania 15-minutowej endermologii. W takim przypadku zabieg obejmuje jedną, ewentualnie dwie partie ciała. Jest to szczególnie polecane w przypadku kuracji, które potrzebują rozmasowania, a wykonywane będą w konkretnej partii ciała, np. przed karboksyterapią, po kawitacji ultradźwiękowej lub mezoterapii igłowej (np. na brzuch).


  • Czy zabieg endermologii jest bolesny?

Urządzenie wykorzystywane do endermologii ma kilka poziomów mocy. Wraz z kosmetologiem można ustalić parametry komfortowe dla klienta, co gwarantuje bezbolesny przebieg zabiegu. Jeżeli odczuwalny jest jakikolwiek dyskomfort podczas wykonywania masażu, to tylko na początku serii endermologii. Z czasem skóra przyzwyczaja się do odczuć towarzyszących zabiegowi, a więc przy kolejnych spotkaniach może stać się on nawet przyjemny i relaksujący.


  • Kiedy są zauważalne pierwsze efekty endermologii?

Pierwsze efekty zabiegu będzie można odczuć po pierwszej wizycie w gabinecie. Już wtedy zmniejszony zostaje poziom wody gromadzonej w organizmie (poprzez uaktywnienie układu żylnego i limfatycznego).

Ciało jest zrelaksowane i poprawia się przepływ limfy. Pomimo tego, że czasem po zabiegu mogą pojawić się zakwasy.  Co za tym idzie?  niweluje się m.in. opuchliznę na łydkach.

Natomiast zmiany w sylwetce ciała oraz na powierzchni skóry, związane np. z cellulitem, są zauważalne po około 6-8 zabiegach. Trzeba jednak pamiętać, że pełna seria składa się z około 15-20 wizyt w gabinecie. Później wykonuje się zabiegi przypominające 1-2 razy w miesiącu (dla podtrzymania efektów). Zdroworozsądkowe odżywianie i aktywność fizyczna z pewnością przyczynią się do uzyskania bardziej widocznych rezultatów.